Energetyczna rewolucja 2024 dla użytkowników energii słonecznej
Taryfa dynamiczna oznacza spore zmiany w 2024 roku dla osób pobierających energię ze słońca. Jedni uważają, że są one korzystne, inni, że są niekorzystne. A my uważamy, że ,,TO ZALEŻY”. A od czego zależy, dowiesz się poniżej.
Taryfa dynamiczna zmienia zasady gry dla właścicieli fotowoltaiki
Właściciele instalacji fotowoltaicznych szykujcie się na prawdziwą rewolucję. Już w tym roku wejdą w życie taryfy dynamiczne. Ułatwią one korzystanie z energii słonecznej. Zapłacisz za prąd zgodnie z aktualnymi cenami na giełdzie, które będą zmieniać się co 15 minut. To oznacza, że zapłacisz mniej, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze, a więcej, kiedy jest większe. Koszty energii będą zależały od bieżącego popytu i podaży prądu, a także od aktualnych notowań cen energii elektrycznej. To okazja, aby lepiej kontrolować wydatki na prąd. Szczególnie jeśli dołożymy do instalacji magazyn energii. Jak taryfa dynamiczna wpłynie na użytkowników fotowoltaiki?
Taryfa dynamiczna dla osób rozliczających się na "starych zasad"
Według Moniki Mirończuk z firmy Energy Solution, zmiana sposobu rozliczeń na taryfy dynamiczne nie zawsze będzie korzystna. Szczególnie dla tych osób, które rozliczają się na “starych zasad”. My się z tym zgadzamy w połowie. Owszem może być niekorzystna, ale tylko w przypadku braku posiadania magazynu energii. Jeśli więc rozliczasz się na starych zasadach i posiadasz magazyn energii, nie musisz się martwić. Natomiast jeśli NIE posiadasz jeszcze magazynu energii, nie martw się na zapas. Przyjdziemy z pomocą ( i magazynem energii), jeśli tylko się na niego zdecydujesz 🙂
Taryfy dynamiczne dla rozliczających się na ,,nowych zasadach’’
Dla właścicieli paneli słonecznych, którzy korzystają z net-billingu, wprowadzenie taryf dynamicznych to prawdziwa tytułowa rewolucja. Dlatego, że rozliczenia nadwyżek energii będą opierać się na bieżących notowaniach. To zwiększa ryzyko, ale także daje Ci możliwość większej kontroli nad wydatkami za prąd. Decydując się na magazyn energii, możesz sporo zyskać. Dodatkowo, decydując się na montaż magazynu energii, jako właściciel paneli możesz swobodnie zarządzać wyprodukowanym prądem. To Ty decydujesz, czy chcesz go sprzedawać do sieci, czy magazynować na własne potrzeby.
Co nowego?
Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad systemem, który zmieni zasady gry. Teraz Klient indywidualny ma szanse wygrać nierówną walkę z energetykiem. Stay tuned 😎
Magazyn energii - odpowiedź na energetyczne bolączki
Taryfy dynamiczne idą w parze ze wzrostem popularności magazynów energii. Jak one działają? Po prostu gromadzą nadmiar prądu, który został wyprodukowany przez panele słoneczne lub wiatraki. Kiedy nie ma słońca albo wiatr nie wieje, energia jest pobierana właśnie z magazynu, zamiast z sieci. Dzięki temu możesz zmniejszyć rachunki za prąd. Dzięki piątej edycji ,,Mój Prąd’’ możesz uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów montażu magazynu energii. Koszt takiej inwestycji wynosi od 30 tys. zł do 80 tys. zł. Eksperci przewidują gorący czas w 2023 roku, jeśli chodzi o liczbę inwestycji w magazyny energii.
Więcej o magazynie energii dowiesz się tutaj
Taryfy dynamiczne - czy będą obowiązkowe?
Jako odbiorca będziesz mógł, ale nie będziesz musiał zawierać umowy na taryfy dynamiczne. Nowe przepisy wymagają, aby dostawcy energii elektrycznej oferowali taryfy dynamiczne, ale to Ty (odbiorca) będziesz decydować, czy chcesz z nich skorzystać. Operatorzy będą także musieli poinformować Cię o zaletach i ryzykach związanych z taką umową.
Podsumowując
- Wprowadzenie taryf dynamicznych planowane jest na sierpień tego roku
- Nowy system pozwoli na rozliczanie zakupu energii elektrycznej według bieżących cen rynkowych, które będą się zmieniać co 15 minut.
- Chociaż taryfy dynamiczne nie będą obowiązkowe, mogą przynieść korzyści pewnym grupom odbiorców.
- Magazyn energii to inwestycja, która przyniesie Ci korzyści niezależnie czy rozliczasz się na nowych czy starych zasadach.